زبان ماشین معرفی دنیای خودرو

زبان: ماشین معرفی دنیای خودرو

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی نپرسید ، دلار&quot، از قیمت &quot

گر چه سیف تاکید دارد که هیچ مدیر کل بانک مرکزی در دنیا قیمت دلار را اعلام نمی‌کند و پرسش کردن در این مورد غیر معمول هست، ولی گویا خودش از این قاعده مستثناست.&nb

نپرسید ، دلار&quot، از قیمت &quot

از قیمت "دلار" نپرسید

عبارات مهم : بازار

گر چه سیف تاکید دارد که هیچ مدیر کل بانک مرکزی در دنیا قیمت دلار را اعلام نمی کند و پرسش کردن در این مورد غیر معمول هست، ولی گویا خودش از این قاعده مستثناست.

به گزارش ایسنا، معمولا اظهارنظر روسای کل بانک های مرکزی در دنیا با توجه به موقعیت آن ها و اثر گذاری نظراتشان در مورد سیاست های پولی و ارزی بر بازار از اهمیت قابل توجهی برخوردار هست. از این رو کمتر دیده می شود روسای کل بانک مرکزی در دنیا به دفعات اعلام نظر عمومی داشته و به خاص در مورد مسایل خاص به صراحت صحبت کنند. به عنوان نمونه می توان به اعلام نظر مدیر کل فدرال رزرو در مورد قیمت بهره آمریکا و عوض کردن احتمالی آن اشاره کرد که هر گاه اشاره ای به این عنوان می شود، بنابر ماهیت نظر می تواند موجب اثر گذاری در ارزش دلار و بعضی بازارهای مالی دیگر شود.

ولی الله سیف-رئیس کل بانک مرکزی- نیز در بیانات اخیر خود این عنوان را مورد توجه قرار داده و به طور خاص عنوان دلار را مطرح کرده هست. به هر حال بارها پیش آمده که با توجه به جریان بازار ارز در کشور عزیزمان ایران و نوسان و بی ثباتی که معمولا در بعضی ماه های سال با آن درگیر می شود، پرسش در مورد جریان پیش روی بازار و البته قیمت آن از وی مطرح می شود. مدیر کل بانک مرکزی تاکید دارد که هیچ کدام از روسای بانک مرکزی قیمت دلار را اعلام نمی کنند و اصولا سؤال راجع به قیمت دلار هم رسمی غیرمعمول است که فقط در کشور ما مطرح می شود.

نپرسید ، دلار&quot، از قیمت &quot

با این حال کم نیست زمانی که سیف، هم با وجود اعتقاد به اینکه نباید به پرسش در مورد قیمت دلار پاسخ داد، تصویر العمل نشان داده هست. وی در نخستین سال حضور خود در بانک مرکزی بود که در صبحانه کاری با اعضای اتاق بازرگانی و زمانی که قیمت دلار حدود ۲۹۰۰ تومان بود، اعلام کرد که اکنون قیمت به کف رسیده و بعید است دیگر به کمتر از این قیمت برگرد. البته در همان وقت کامیاب-معاون ارزی بانک مرکزی– نیز گفت که قیمت ۲۹۰۰ و ۳۰۰۰ تومانی جهت بازار خوب هست. نظراتی که حواشی زیادی هم به همراه داشت و در بازار اثر گذار بود و سیگنال زیاد کردن قیمت دلار را در ادامه داد.

همچنین در سال گذشته و به دنبال نوسان بازار ارز در نیمه دوم سال که قیمت را از حدود ۳۳۰۰ تا مرز ۴۰۰۰ تومان هم پیش برد، بعد از انتقادتی که نسبت به بانک مرکزی جهت کنترل بازار ارز مطرح بود و در نهایت قیمت ها تا حدی تعدیل شد، مدیر کل بانک مرکزی اعلام کرد که دیگر نباید انتظار داشت دلار به کمتر از ۳۵۰۰ تومان برگردد. چندی بعد وی نرخی دیگر را اعلام و تاکید کرد که قیمت واقعی دلار ۳۶۰۰ تومان است.

گر چه سیف تاکید دارد که هیچ مدیر کل بانک مرکزی در دنیا قیمت دلار را اعلام نمی‌کند و پرسش کردن در این مورد غیر معمول هست، ولی گویا خودش از این قاعده مستثناست.&nb

در امسال نیز بعد از نوسان شدید قیمت دلار در نیمه دوم سال که موجب رشد قیمت دلار در فاصله پنج ماه از ۳۸۰۰ تا مرز ۵۰۰۰ تومان شد، گرچه روسای شرکت برنامه و بودجه و وزیر اقتصاد اعتقاد بودند که دلار بالای ۴۰۰۰ تومان را قابل قبول نمی دانند ولی مدیر کل بانک مرکزی هیچ گاه تائید نکرد که دلار باید کمتر از ۴۰۰۰ تومان باشد، ولی در مقطعی دلار ۴۲۰۰ تومانی را قیمت واقعی بازار ارز ندانسته ولی با وجود انتظاری که جهت تعدیل قیمت وجود داشت روند رشد ادامه یافت و قیمت دلار تا ۵۰۰۰ تومان هم پیش رفت. اکنون هم در بازار آزاد دلار کمتر از ۴۷۰۰ تومان به صورت آزاد فروش نمی رود.

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | نوسان | بانک مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs