زبان ماشین معرفی دنیای خودرو

زبان: ماشین معرفی دنیای خودرو

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بازار پسته در دست مافیا

در حالی که فصل برداشت پسته در کشور شروع شده است است و در شرایطی که فعالان این حوزه امیدوارند امسال با برداشت مناسب بتوانند درصد بیشتری از محصولات خود را با قیمت

بازار پسته در دست مافیا

بازار پسته در دست مافیا

عبارات مهم : بازار

در حالی که فصل برداشت پسته در کشور شروع شده است است و در شرایطی که فعالان این حوزه امیدوارند امسال با برداشت مناسب بتوانند درصد بیشتری از محصولات خود را با قیمتی خوب به فروش برسانند، خبر می رسد که این بازار نیز مانند بازار های دیگر در دست مافیاست، مافیایی که سود کلان از فروش این محصول ارز آور به دست می آورد و کشاورزان را از دریافت سود دست زحمت خود بی نصیب می گذارد.

بازار پسته در دست مافیا

صادرات پسته و ارز آوری آن

صادرات پسته در پنج ماهه نخست امسال 15/45 درصد از نظر وزنی نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته کم کردن یافت که به گفته مدیر انجمن پسته، کم کردن تولید سال گذشته عامل مهم کمتر شدن صادرات این محصول به کشورهای متفاوت شده است است که در امسال با توجه به زیاد کردن تولید شاهد رشد قابل توجه صادرات پسته نیز خواهیم بود.

در حالی که فصل برداشت پسته در کشور شروع شده است است و در شرایطی که فعالان این حوزه امیدوارند امسال با برداشت مناسب بتوانند درصد بیشتری از محصولات خود را با قیمت

سیدمحمود ابطحی افزود: در سال گذشته حدود ۱۸۰ هزار تن پسته تولید شد که نسبت به سال های قبل با کم کردن قابل توجهی روبه رو شد و همین عامل مهم ترین علت کم کردن صادرات پسته ایرانی هست، ولی در امسال آینده نگری می شود حدود ۲۳۰ هزار تن پسته برداشت شود که قطعا صادرات این محصول نیز زیاد کردن قابل توجهی خواهد داشت. معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی نیز پیش تر از ارزآوری 8/1 میلیارد دلاری پسته خبر داد و گفت: سطح باغات میوه در حال زیاد کردن است و میزان تولید محصولات باغی در امسال به ۲۲ میلیون تن می رسد. محمدعلی طهماسبی پسته را شاخص ترین محصول باغی کشور بیان کرد و افزود: ارزآوری بالایی که این محصول جهت کشور دارد آن را حائز اهمیت کرده است.

لزوم وجود یک متولی نیرومند در بازار

رئیس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان پسته استان مرکزی و فعال بازار پسته با بیان اینکه محصول پسته هم توانایی تازه خوری دارد و هم به عنوان خشکبار محسوب می شود، اظهار کرد: جهت محصولات کشاورزی اگر متولی و یک اتحادیه منسجم وجود نداشته باشد و یا شرکت های سهامی بازار را مدیریت نکنند، در فصل برداشت به علت عدم وجود امکان انبارداری محصول جهت همه کشاورزان و باغداران و نیاز آنها به منابع مالی، عرضه در بازار زیاد کردن یافته و تعادل بازار به هم می ریزد، لیکن باغدار به انبار ذخیره محصول و منابع مالی نیاز دارد. بانک کشاورزی نیز می تواند به تامین نقدینگی موردنیاز فعالان این حوزه یاری کند تا باغداران نیز در طول سال هزینه های خود را پوشش دهند و مجبور به عرضه با هر قیمتی نباشند.

محمود بارانی افزود: به علت اینکه در بازار پسته اکثرا خرده مالکان و تولیدکنندگان در سطح کوچک هستند، به علت پرسشها مالی محصول خود را به هر قیمتی در بازار عرضه می کنند. او با بیان اینکه در دنیا عرضه و تقاضا تعیین کننده واقعی قیمت هست، تاکید کرد: نیمه نخست امسال با وجود تقاضا، متولی جهت عرضه وجود نداشت طوری که برنامه ریزی مورد نیاز جهت میزان تولید و تقاضا وجود ندارند و همین نبود برنامه ریزی باعث می شود تا در طول سال تعادل بازار به هم بخورد. این فعال بازار پسته در استان مرکزی ادامه داد: این در حالی است که در آمریکا به عنوان کشور رقیب کشور عزیزمان ایران در تولید پسته، ظرفیت های بازار به خوبی شناسایی می شود و به همان میزان نیز عرضه صورت می گیرد. این امر بر لزوم وجود یک متولی تاکید داردکه تامین نقدینگی بخش کشاورزی را در دست بگیرد یا مدیریت آن را به بورس کالا واگذار کند تا دلالان حاصل زحمت کشاورزان را به رایگان به دست نیاورند.

بازار پسته در دست مافیا

مافیای طلای سبز

به گفته او در بازار محصولات کشاورزی مافیا وجود دارد و بازار پسته که یک محصول استراتژیک جهت کشور محسوب می شود، نیز از این امر مستثنی نیست. بارانی با بیان اینکه بازار پسته در دست بخش شخصی هست، عنوان کرد: ۱۰۰ درصد بازار پسته از تولید و فرآوری تا فروش و صادرات در دست بخش شخصی است و رتبه اول صادرات بخش کشاورزی را در اختیار دارد. از این رو دولت باید زمینه صادرات هدفمند این محصول را فراهم کرده و بازار داخلی را به بازارهای جهانی وصل کند. او اظهار کرد: ولی قیمت گذاری پسته کاری تخصصی است و مانند طلا برحسب اونس و طبق شاخصه های ظاهری، رنگ، اندازه، طعم و کیفیت آن مطابق با سلیقه مشتری، تعیین می شود.

در حالی که فصل برداشت پسته در کشور شروع شده است است و در شرایطی که فعالان این حوزه امیدوارند امسال با برداشت مناسب بتوانند درصد بیشتری از محصولات خود را با قیمت

رئیس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان پسته استان مرکزی ضمن اشاره به قیمت هشت تا ۱۰ دلاری پسته در بازارهای جهانی، گفت: با توجه به اینکه هزینه تامین مالی جهت تولیدکننده از طریق شبکه بانکی بالاست، باغداران در وقت برداشت محصول جهت تامین نقدینگی مورد نیاز خود با هم مسابقه منفی می کنند. درفصل برداشت بیش از یک میلیارد دلار تولید پسته داریم که باید به کمک صادرات فروخته شود. ولی اگر باغداری بخواهد محصول خود را نگه دارد تا به قیمت بالاتری بفروشد، به صرفه تر است تا محصول خود را فروخته و با سپرده کردن پول خود از سود بانکی بهره ببرد.

حذف معاملات چرتکه ای

او با تاکید بر اینکه بورس کالا حتما باید جهت کشف قیمت و برقراری تعادل عرضه و تقاضا در بازار پسته وارد عمل شود، گفت: در دنیا دوره معاملات چرتکه ای و بازار سنتی به آخر رسیده و محصولات متفاوت باید با عرضه در بورس معاملات خود را انجام دهند تا ضمن شفافیت معاملاتی، پول باغداران هم به موقع وصول شده است و مسئله نقدینگی آنها حل شود. این فعال بازار پسته در مورد عرضه این محصول در بورس گفت: امروزه دنیای دیجیتال است و محصولی عرضه شده است در یک کشور در کشوری دیگر خریداری شده است و پول آن انتقال می یابد. عرضه پسته در بورس کالا گام مثبتی جهت کمک به تولید کننده و همچنین صادرکنندگان البته به جز آن عده محدود است.

بازار پسته در دست مافیا

اخبار اقتصادی – آرمان/نوشین ایزدپناه

واژه های کلیدی: بازار | محصول | صادرات | محصولات | کشاورزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs