زبان ماشین معرفی دنیای خودرو

زبان: ماشین معرفی دنیای خودرو

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی هدف بن سلمان از سخن گفتن در مورد جنگ با کشور عزیزمان ایران در 10 سال آینده چیست؟

پرفسور جیمز گلوین استاد تاریخ دانشگاه کالیفرنیا و متخصص تاریخ سیاسی، فرهنگی و اجتماعی خاورمیانه مدرن در مصاحبه با اسپوتنیک، به بررسی گفتگوهای اخیر محمدبن سلمان

هدف بن سلمان از سخن گفتن در مورد جنگ با کشور عزیزمان ایران در 10 سال آینده چیست؟

هدف بن سلمان از سخن گفتن در مورد جنگ با کشور عزیزمان ایران در 10 سال آینده چیست؟

عبارات مهم : ایران

پرفسور جیمز گلوین استاد تاریخ دانشگاه کالیفرنیا و متخصص تاریخ سیاسی، فرهنگی و اجتماعی خاورمیانه مدرن در مصاحبه با اسپوتنیک، به بررسی گفتگوهای اخیر محمدبن سلمان پرداخته هست.

به گزارش گزینش ؛ این گفتگو در ادامه می آید: اسپوتنیک: آیا بیانات محمد بن سلمان ولیعهد تازه عربستان سعودی حرفی نو و تازه دارد؟

جیمز گلوین: بیانات محمد بن سلمان در مصاحبه اش دارای مطالب نو و تازه بوده هست. عربستان سعودی در سال 2002م. « ابتکار صلح عرب» را اتخاذ کرده است و آن ها خواستار راه حل دو دولتی در مورد کشمکش اعراب – اسرائیل وجود داشته هست. در این ابتکار آن ها خواستار خروج اسرائیل از مرزهای 1967 هستند و همچنین بر ایجاد یک دولت فلسطینی و گزینش شرق اورشلیم به عنوان پایتخت تاکید کردند و در برابر بر معاهدات صلح بین اسرائیل و تمام دولت های عرب تاکید دارند. در واقع از وقت قدرت یابی ملک سلمان در آخرهای سال گذشته، موضع عربستان عوض کردن و تحول پیدا کرده هست. مصاحبه محمد بن سلمان نمایانگر این است که سعودی ها درصدد فروش آرزوی بزرگ های فلسطین و تعقیب اتحاد غیررسمی با اسرائیل جهت مقابله با کشور عزیزمان ایران هستند.

هدف بن سلمان از سخن گفتن در مورد جنگ با کشور عزیزمان ایران در 10 سال آینده چیست؟

اسپوتنیک: به نظر شما عربستان سعودی با شکل دهی همکاری با اسرائیل چه اهدافی را مدنظر دارد؟

جیمز گلوین: بااهمیت ترین مسئله سیاست خارجی عربستان سعودی در مورد جنگ نیابتی آن ها با کشور عزیزمان ایران است و از منظر سعودی ها ترساندن ایران، موجودیتی است نه مسئله فلسطین. عربستان سعودی درصدد است تا حمایت ناچیز و بی دوام خود از آرزوی بزرگ های فلسطین را به منظور تعقیب سازش با اسرائیل ترک کند. یک اتحاد رسمی یا غیررسمی با اسرائیل می تواند به عربستان سعودی در مبارزه با کشور عزیزمان ایران و گروه های نیابتی اش مانند حزب الله و دولت سوریه عمق استراتژیک ببخشد. در برابر جهت اسرائیل بازپرداخت آن مشخص است: عادی سازی دولت های عرب بدون مصالحه در مورد سرزمین های فلسطین.

پرفسور جیمز گلوین استاد تاریخ دانشگاه کالیفرنیا و متخصص تاریخ سیاسی، فرهنگی و اجتماعی خاورمیانه مدرن در مصاحبه با اسپوتنیک، به بررسی گفتگوهای اخیر محمدبن سلمان

اسپوتنیک: محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در مصاحبه با وال استریت ژورنال از جنگ احتمالی با کشور عزیزمان ایران در ده تا پانزده سال آینده سخن گفته است آیا این ممکن است واقعیت داشته باشد یا صرفا مبالغه در ترساندن است؟

جیمز گلوین: بیانات محمد بن سلمان در مورد ضرورت جنگ با کشور عزیزمان ایران دو مخاطب را مدنظر دارد: اول اعضای « اتحاد استراتژیک خاورمیانه»؛ آن دسته از دولت هایی که خود را به حمایت و پشتیبانی از عربستان سعودی در جنگ نیابتی علیه کشور عزیزمان ایران متعهد کرده اند. عربستان سعودی با این بیانات درصدد تقویت اتحاد با برجسته کردن ترساندن جنگ هست. دوم دولت ترامپ است که اکنون آمریکا را به این اتحاد نزدیک کرده هست. در حالی که در گذشته باراک اوباما در اظهاراتی بیان کرد که هنوز عربستان سعودی همسایگی یکسان با کشور عزیزمان ایران را یاد نگرفته اند. اظهاراتی که باعث نگارانی سعودی ها شد. با این وجود طرح جنگ پیش دستانه، چشم انداز استراتژیک عربستان سعودی را مشخص کرده هست. از نظر آن ها بزرگترین خطر در منطقه تروریسم است و بزرگترین حامی تروریسم کشور عزیزمان ایران هست. بنابراین اعتماد به کشور عزیزمان ایران در زمینه توافق هسته ای بی معنی هست. ولیعهد عربستان از آمریکا می خواهد که توافق هسته ای را لغو کند و تحریم ها را مجددا جهت آخر دادن کامل برنامه هسته ای کشور عزیزمان ایران را تحمیل کند.

اسپوتنیک: دولت عربستان سعودی به بهانه ایجاد صلح و ثبات کشور وارد جنگ یمن شده است است.چیزی که اکنون سه سال است ما هیچ کدام از این صلح و ثبات را ندیده ایم. آیا شما فکر می کنید که آن ها موفق خواهند شد؟

هدف بن سلمان از سخن گفتن در مورد جنگ با کشور عزیزمان ایران در 10 سال آینده چیست؟

جیمز گلوین: همانطور که آمریکا در جنگ ویتنام و افغانستان در باتلاق گرفتار شد سعودی ها هم در جنگ با یمن موفق نخواهند شد و همچنین انتقال این جنگ به جای دیگر هم دور از انتظار و سخت است.

واژه های کلیدی: ایران | فلسطین | سعودی ها | اسرائیل | عربستان | عربستان سعودی | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs